24 grudnia 2003 01:34
Miał premiera
NIE 39/2003
(...)
Mając złość do Rywina Michnik nagrał tę ofertę handlową i zakapował złodzieja na policję. Ponieważ telewizor miał być skradziony z mieszkania samego premiera, wniesiony został pod obrady Sejmu od marca do września 2003 r. Tak ludność streszcza sobie obrady komisji Rywina czyniące jawnymi kulisy polityki i mechanizmy sprawowania władzy. Społeczeństwo zyskuje dzięki temu obywatelską świadomość potrzebną mu jako władzy zwierzchniej państwa wybierającej prezydenta i parlament. (...)
|
Mój komentarz Przekaz podprogowy Mamy przekaz podprogowy: nagrał miał i apel do świadomości: samego premiera. zyskuje potrzebną i apel do świadomości: wybierającej prezydenta i parlament. Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości. Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj L.Miller 'Nowe procedury' i inne wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - wypowiedzi polityków'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować. Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: '(Michnik) nagrał, miał, samego premiera . Ludność zyskuje (świadomość) porzebną (władzy) wybierającej prezydenta i parlament'. Urban tą wypowiedzią najpierw utwierdza czytelnika (podprogowo, a więc bezdyskusyjnie) w przekonaniu, że za sprawą stoi Miller - takie jest oddziaływanie bezpośrednie tego przekazu. Potem dodaje, że świadomość tego, kto stał za sprawą, zadecyduje w przyszłych wyborach. To jest uzasadnienie dla zdania pierwszego. Rzeczywiście, dziwna wydaje się wypowiedź, w której Urban jest źródłem informacji demaskującej Millera. Potrzebne było uzasadnienie. To uzasadnienie nie udziela jednak odpowiedzi na pytanie , dlaczego Urbanowi zależy na odsunięciu Millera. Uzasadnienie (podprogowe, sprzężone z poprzednim) jest więc manipulacją. W rozgrywkach pomiędzy graczami społeczeństwo zostaje użyte jako narzędzie.
Prawo złamane przez J.Urbana
Pr5/ At4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary, Pod pozorem przekazywania informacji słuchacze zostali wciągnięci w pułapkę przekazu podprogowego.
|